przesłony okienne

Żaluzje tarasowe, kiedy je stosować?

Wielkie okna oraz całkowicie przeszklone ściany, które tworzą na przykład ogród zimowy, są piękne i funkcjonalne. Ale tylko wtedy, kiedy świeci słońce. Zimą wszystkie zalety dużych okien niespodziewanie zamieniają się w wady, a duże szyby nagle okazują się głównym elementem generującym wyższe rachunki za prąd. Na szczęście istnieje prosty, przystępny cenowo, a także niezwykle estetyczny sposób na to, by przywrócić oknom tarasowym lub balkonowym funkcjonalność. Ten sposób to montaż żaluzji fasadowych.

Żaluzje tarasowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko na słoneczne dni

Żaluzje tarasowe warto zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się duże okna. Najlepiej jednak sprawdzą się na drzwiach tarasowych oraz balkonowych. Kiedy warto stosować żaluzje? Sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Fasadowe żaluzje zewnętrzne pod względem konstrukcji praktycznie nie różnią się od swojego odpowiednika doskonale znanego z wnętrz budynku. Podobnie jak żaluzje wewnętrzne, tak również żaluzje fasadowe składają się z długich poziomych piór, więc przy ich pomocy możemy praktycznie dowolnie regulować stopień nasłonecznienia wnętrza. Dzięki temu latem możemy zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą ustawić żaluzje w taki sposób, by zapobiec utracie ciepła – lub całkowicie odsłonić okna, by skorzystać ze słonecznego dnia.

Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości żaluzje tarasowe?

Zasada działania to jednak jedyna wspólna cecha łącząca żaluzje wewnętrzne i fasadowe. Przede wszystkim żaluzje fasadowe są o wiele solidniejsze. Kupując żaluzje zewnętrzne musimy bezwzględnie pamiętać, że tego rodzaju osłona okien narażona jest na wszelkie możliwe czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na promieniowanie UV, dobowe wahania temperatury, opady – czyli deszcz, grad, śnieg oraz oczywiście wiatr. Dlatego na żaluzjach wewnętrznych nie warto oszczędzać. Najlepiej wybierać modele wykonane z wysokiej jakości aluminium pokrytego specjalnymi powłokami lakierniczymi, które są odporne na wszelkiego rodzaju nieprzyjemności. Warto także zdecydować się na żaluzje chowane w specjalnej kasecie. Takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że złożone żaluzje będą praktycznie niewidoczne, ale również stanie się dla nich dodatkowym zabezpieczeniem. Powinniśmy zwrócić także uwagę na rodzaj napędu – żaluzje mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie. Oba napędy mają swoje zalety i wady, a o wyborze powinny decydować przede wszystkim nasze potrzeby.

Wśród klientów planujących montaż żaluzji fasadowych z pewnością znajdzie się grupa osób obawiających się, że taki dodatek popsuje wygląd domu i zaburzy harmonię zewnętrznej bryły. Te obawy są całkowicie zbędne! Nowoczesne żaluzje fasadowe to prawdziwy popis kunsztu designerskiego, a fakt, że dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów, sprawia, że z pewnością znajdziemy model odpowiadający absolutnie wszystkim naszym wymogom – także tym estetycznym.