przesłony okienne

Rolety zewnętrzne na taras – na co zwrócić uwagę?

Rolety zewnętrzne Poznań

Duży słoneczny taras, na którym można w spokoju rozkoszować się ciepłym letnim popołudniem, to marzenie wielu osób. Jednak o ile podczas upalnych miesięcy takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety, zimą i jesienią możemy niestety dostrzec prawie wyłącznie jego wady.

Przede wszystkim – okna tarasowe. Latem wpuszczają upragnione promienie słońca, ale też przez nie pomieszczenia mogą nadmiernie się nagrzewać. Poza tym przez to, że najczęściej są bardzo duże, zimą będzie uciekało przez nie sporo ciepła. Co więcej wielkie okna, ukazujące wnętrze domu, są praktycznie zaproszeniem dla złodziei. Jak rozwiązać te problemy, nie rezygnując przy tym z rozkoszy, jakie daje posiadanie tarasu? Na przykład montując wysokiej jakości rolety zewnętrzne.

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne

Rolety na taras pełnią wiele różnych funkcji, a ochrona przed włamaniem to tylko jedna z nich. Przede wszystkim rolety tarasowe zapewniają budynkowi odpowiednią izolację termiczną. Latem chronią wnętrze domu przed nagrzewaniem, a zimą – przed wychłodzeniem, co przekłada się oczywiście na mniejsze koszty związane z eksploatacją. Rolety zewnętrzne są zatem doskonałym dodatkiem do każdego rodzaju budynków, zwłaszcza energooszczędnych. Rolety są też doskonałą izolacją akustyczną. Świetnie tłumią dźwięki z zewnątrz co, w połączeniu z całkowitym zaciemnieniem pomieszczenia, sprawia, że pokochają je miłośnicy popołudniowych drzemek oraz rodzice małych dzieci. Poza tym montaż rolet zewnętrznych to prawdopodobnie najbardziej dyskretny sposób na zapewnienie sobie komfortu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jaki rodzaj rolet zewnętrznych wybrać?

Warto dokładnie przemyśleć wybór rolet. W ofercie wielu producentów możemy znaleźć rolety „zwykłe” oraz rolety podtynkowe. Różnią się oczywiście ceną, ale nie tylko. Rolety podtynkowe, chociaż są nieco droższe od tradycyjnego odpowiednika, są zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim ich montaż w żaden sposób nie ingeruje we wnętrze domu, nie musimy zatem martwić się, że klapy czy skrzynki popsują wystrój wnętrza. Same rolety, dzięki specjalnej skrzynce wbudowanej w elewację, są praktycznie niewidoczne z zewnątrz, a fakt, że cała konstrukcja znajduje się w elewacji budynku, ułatwia dostęp do rolet w przypadku serwisowania.

Jeżeli planujemy montaż rolet na większej liczbie okien, warto zdecydować się na mechanizm sterowany automatycznie. Jest to nie tylko duża wygoda, ale dodatkowo, w niektórych modelach, możemy zarządzać roletami z dowolnego miejsca oraz ustawiać zamykanie czasowe. Możemy dzięki temu w pełni wykorzystać potencjał pogody, a także oszukać potencjalnego złodzieja podczas naszej nieobecności.

Na koniec pozostaje oczywiście wybór koloru rolet. Warto zadbać o to, żeby pasował do innych elementów fasady. Na pewno jednak nie trzeba martwić się na zapas, że nie znajdziemy rolet w pasującym odcieniu. Paleta kolorów rolet zewnętrznych jest na tyle szeroka, że z pewnością wybierzemy kolor idealny.