przesłony okienne

Rolety rzymskie, czym się różnią od rolet materiałowych?

rolety rzymskie

Mogłoby się wydawać, że rolety są elementem wystroju nowoczesnego wnętrza. Nic bardziej mylnego! Historia rolet sięga pradawnych czasów – to praktyczne rozwiązanie było stosowane już w starożytnym Egipcie. Nie powinno zatem dziwić, że na przestrzeni wieków powstało wiele rodzajów rolet, dzięki czemu obecnie wielbiciele tego praktycznego rozwiązania mogą bez problemu znaleźć rolety wewnętrzne pasujące do ich wizji wystroju pomieszczenia. Dziś zajmiemy się dwoma najpopularniejszymi modelami tej praktycznej osłony okien – roletami rzymskimi oraz roletami materiałowymi. Czym się różnią? W jakich aranżacjach prezentują się najlepiej?

Rolety rzymskie i materiałowe – różnice

Każdy wie, jak wygląda „tradycyjna” roleta – w wersji podstawowej jest to gładki pas materiału nawijany na rolkę. Rolety rzymskie są nieco mniej rozpowszechnione, co nie znaczy, że gorsze. Główną rzeczą, która odróżnia rolety rzymskie od materiałowych jest to, że te pierwsze nie zwijają się, ale układają się w malownicze fałdy. To sprawia, że rolety rzymskie zawieszone na oknie dają efekt podobny do firanek czy zasłon. Istnieją nawet modele rolet rzymskich, które składają się z dwóch warstw, dzięki czemu to wrażenie jeszcze bardziej się potęguje. Rolety rzymskie są niemal tak samo praktyczne i łatwe w czyszczeniu, jak gładkie rolety materiałowe. Fakt, że można je uszyć niemal z każdego materiału, sprawia, że są rozwiązaniem niezwykle wygodnym, a przy tym – bardzo atrakcyjnym wizualnie. Warto również wspomnieć, że sama koncepcja rolety układającej się w romantyczne fale wcale nie jest nowym pomysłem. Historia rolet rzymskich, podobnie jak rolet w ogóle, również jest bardzo długa i sięga początków Średniowiecza! Jak widać, moda i historia potrafią zatoczyć naprawdę duże koło.

Gdzie najlepiej zamontować rolety rzymskie

Rolety rzymskie możemy tak naprawdę zamontować wszędzie. Możliwość dobrania materiałów o różnych właściwościach i wzorach sprawia, że ten rodzaj rolety sprawdzi się i w salonie, i w kuchni. Dzięki malowniczym fałdom rolety rzymskie będą doskonałym uzupełnieniom wnętrza o charakterze rustykalnym lub romantycznym, a także przełamią surowy urok nowoczesnych projektów w stylu skandynawskim. Wszystko zależy od naszej pomysłowości oraz oczywiście gustu. Rolety rzymskie, ze względu na wygodę użytkowania, są również doskonałym wyborem do miejsc publicznych, jak na przykład luksusowa restauracja czy elegancki butik. Urok zasłon i praktyczność rolet sprawiają, że bez problemu spełniają wymogi BHP, a przy tym wprowadzają do wnętrza domową i przytulną atmosferę.

Rolety rzymskie różnią się od rolet materiałowych głównie sposobem montażu materiału. To sprawia, że rolety rzymskie są doskonałą alternatywą dla tych, którym marzą się rolety wewnętrzne, ale boją się, że ich minimalistyczny charakter pozbawi pomieszczenie charakteru. Dzięki roletom rzymskim wnętrze nie tylko nabierze ciepła i lekkości, ale dodatkowo okna będą prezentowały się pięknie zarówno od środka, jak i z zewnątrz.