przesłony okienne

Rolety do pokoju dziecka

Pokój dziecięcy powinien być magicznym miejscem, w którym nasza pociecha będzie czuła się bezpieczna i szczęśliwa. Dlatego musimy szczególnie zadbać o jego wystrój. Urządzanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodziców. W ferworze wybierania kolorów, mebelków i innych dodatków często zapominamy o jednym szczególe, który ma ogromne znaczenie, zarówno dla samopoczucia, jak i bezpieczeństwa naszego dziecka. Tym drobnym szczegółem jest osłona okien.

Zasłony czy rolety, co wybrać?

Falbaniaste zasłonki i firanki pięknie prezentują się w oknie dziecięcego pokoju, ale zanim je założymy, warto pamiętać o kilku rzeczach.

  1. Zasłony to prawdziwe siedlisko kurzu, a jak powszechnie wiadomo, dziecko, zwłaszcza maleńkie, musi przebywać w czystym pomieszczeni,
  2. Zasłony i firanki nie najlepiej chronią przed słońcem. Ma to dwa potężne minusy; po pierwsze, drzemka w środku dnia może być utrudniona, i po drugie, pokój będzie się szybciej nagrzewał,
  3. Zasłony mogą być po prostu niebezpieczne, zwłaszcza dla dreptającego malucha. Załóżmy, że uczący się chodzić malec straci równowagę i złapie za zasłonę – w najlepszym wypadku jedynie ją zerwie, a w najgorszym karnisz może nie wytrzymać.

Dlatego zdecydowanie lepiej zamontować w pokoju dziecka rolety wewnętrzne. Przemawia za tym też fakt, że nowoczesne rolety mogą całkowicie zaciemnić pomieszczenie, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że naszego niemowlaka obudzi mocne światło. Dodatkowo rolety mogą odbijać promieniowanie UV, a także niektóre z nich mają ukryty mechanizm, co całkowicie eliminuje ryzyko, że dziecko zaplącze się w sznurki i zrobi sobie krzywdę. Nie wspominając już o tym, że rolety są łatwe w czyszczeniu.

Jaki kolor rolet wybrać do pokoju dziecięcego

Według stereotypów, urządzając pokój dla nowego członka rodziny, powinniśmy dopasować jego kolorystykę do płci dziecka. Jeśli nasza latorośl to dziewczynka – pokój powinien być różowy, a jeśli chłopczyk – najlepiej sprawdzą się wszelkie odcienie niebieskiego. W przypadku, gdy nie chcemy znać płci dziecka, warto postawić na neutralną żółć. Oczywiście takie generalizowanie jest bzdurą. Głównie dlatego, że nowo narodzone maleństwo powinno dostawać dużą ilość bodźców, a kolory w otoczeniu są jednymi z nich. Z tego powodu w pokoju noworodka warto zamontować kolorowe i wesołe rolety. Co do starszych dzieci – najlepiej będzie, jeśli pozwolimy im wybrać samodzielnie. Na rynku można znaleźć na przykład rolety z nadrukami z popularnych bajek, które z pewnością przypadną do gustu naszym pociechom. Nie brakuje również rolet o różnych wzorach, kolorach i fakturach – asortyment sklepów meblarskich jest na tyle bogaty, że nawet najbardziej wybredny maluch znajdzie w nim coś dla siebie. Pamiętajmy również, że gust dziecka znacznie różni się od gustu dorosłego i nasza pociecha prawdopodobnie wzgardzi modnym minimalizmem czy pomieszczeniem urządzonym w stylu skandynawskim.

Rolety wewnętrzne to zdecydowanie najlepszy wybór do pokoju dziecka. Odpowiednio dobrane rolety pomagają kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, zapewniają dziecku spokojną drzemkę w ciągu dnia, a także po prostu cieszą oko. Dlatego zdecydowanie warto zamontować je zamiast tradycyjnych zasłonek.


#rolety #rolety na wymiar #rolety okienne