przesłony okienne

Rolety podtynkowe – o czym pamiętać przed zakupem?

Rolety podtynkowe to propozycja doskonale znana wielbicielom domów pasywnych. Specjalnie zaprojektowane rolety zewnętrzne nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi i zapewniają dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, ale również przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za elektryczność i gaz, zapobiegając utracie ciepła zimą oraz przegrzewaniu się pomieszczenia latem. Dlatego zakup rolet podtynkowych możemy bardziej nazwać inwestycją niż faktycznym wydatkiem. Jednak żeby roleta nam dobrze służyła, powinna być odpowiednio dobrana. O czym musimy pamiętać przed zakupem?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Przede wszystkim zastanówmy się, jakich innych funkcjonalności oczekujemy od rolety. Jak wspomnieliśmy we wstępie, roleta może mieć właściwości termoizolacyjne i chronić dom przed nieproszonymi gośćmi – również tymi niewielkich rozmiarów. Spora liczba producentów ma w swojej ofercie rolety zewnętrzne wyposażone w dodatkową siatkę zabezpieczającą przed owadami, która jest wyjątkowo przydatna latem, a zimą lub jesienią można złożyć ją razem z mechanizmem rolety. Oprócz tego możemy również wybierać spomiędzy rolet sterowanych manualnie lub zautomatyzowanych. Ta druga opcja będzie szczególnie wygodna w przypadku osób, które planują montaż rolet zewnętrznych w oknach pomieszczeń często używanych. Dzięki temu będą mogły bez problemu sterować roletami przy pomocy pilota. Rolety automatyczne mają również możliwość zaplanowania godzin zamknięcia lub otwarcie. Jest to bardzo użyteczna właściwość na przykład latem, kiedy możemy oszukać potencjalnych złodziei, planując otwieranie rolet na określone godziny podczas wakacyjnego wyjazdu. Poza tym taki system stanowi dodatkowy sposób na oszczędzanie energii. Przykładowo zimą, w słoneczny dzień, możemy zdalnie otworzyć rolety i pozwolić promieniom słonecznym ogrzewać wnętrze domu. Rolety obsługiwane manualnie sprawdzą się z kolei w pomieszczeniach rzadziej używanych, z których korzystamy jedynie raz na jakiś czas.

Jak wybrać kolor rolet

Kwestie praktyczne to jedno, ale kolor rolet jest niemal równie ważną kwestią, co ich typ. Rolety zewnętrzne powinny pasować do stolarki okiennej oraz elewacji domu, dzięki czemu całość będzie wyglądała estetycznie. Na szczęście w ofercie większości sprzedawców można znaleźć rolety w różnych kolorach, a niektóre firmy oferują nawet malowanie rolet farbą proszkową, tak żeby jak najlepiej dopasować je do wymagań klienta. Dzięki temu możemy bez problemu zamówić rolety, które będą stanowiły nie tylko praktyczny, ale również przyjemny dla oka dodatek do naszego domu.

 

Jak widać, wybór rolet niespecjalnie różni się od innych wyborów, nie tylko architektonicznych. Powinniśmy dopasować rolety do naszych potrzeb, trybu życia i oczekiwań, a także nie zaniedbywać strony estetycznej inwestycji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakup zadowoli nas pod każdym względem! Jeżeli mimo tego mamy problemy z wyborem rolet, najlepiej poprosić o pomoc eksperta, który pomoże nam podjąć ostateczną decyzję.


#rolety podtynkowe #rolety zewnętrzne