przesłony okienne

Roletom zewnętrznym niestraszna jest zima – przeczytaj o parametrach izolacyjnych rolet

zima

Przez długi czas rolety zewnętrzne były uważane za dodatek, którego jedynym zadaniem było chronienie wnętrz domu przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub ewentualnym włamaniem. Jednak postęp nauki oraz rosnące zainteresowanie budownictwem energooszczędnym sprawiły, że rolety zewnętrzne zyskały nową funkcjonalność, którą jest zapobieganie stratom cieplnym.

Jak to możliwe? Czy to się opłaca? Na jakie oszczędności możemy liczyć, decydując się na montaż rolet zewnętrznych? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się zdawać!

Dlaczego rolety zewnętrzne są najskuteczniejszą ochroną przed utratą ciepła

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że okna są jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za utratę ciepła. W zależności od rozmiarów okien i powierzchni budynków, przez szyby może uciekać nawet 25% energii! Dlatego planując dom energooszczędny, warto wybierać specjalne okna stworzone z myślą o budownictwie pasywnym, które charakteryzują się niższą przepuszczalnością. Takie okno w połączeniu z roletą zewnętrzną pozwoli nam na znaczne ograniczenie strat.

Kiedy wieszamy w oknie nowoczesną roletę wykonaną z zastosowaniem odpowiednio dobranych materiałów, tworzy się blokada pomiędzy szybą a skrzydłem rolety. Poza tym pomiędzy szybą a roletą znajduje się także warstwa powietrza, która stanowi dodatkową zaporę dla uciekającego ciepła.

Dzięki roletom możesz oszczędzać energię przez cały rok

Czy to się opłaca i jak prezentują się rolety w liczbach? Opłaca się na pewno! Sezon grzewczy w Polsce może trwać nawet od października do kwietnia, czyli aż siedem miesięcy! Oznacza to, że przez 212 dni, czyli 5088 godzin, zużywamy więcej energii, niż w ciągu pozostałych miesięcy. Nawet gdyby rolety miały nam przynieść złotówkę oszczędności dziennie, końcowa kwota robi się całkiem interesująca. Warto również wspomnieć, że spośród wszystkich osłon okiennych, to właśnie rolety zewnętrzne mają największą zdolność zatrzymywania ciepła w pomieszczeniu. Dlatego wysokie parametry izolacyjne rolet powinny być jednym z głównych kryteriów zakupów.

Oczywiście pisząc o roletach zewnętrznych, nie możemy zapomnieć o przysługach, jakie mogą oddać nam także w trakcie letnich miesięcy. Podczas upałów rolety chronią dom przed przegrzewaniem się, co również wiąże się z dużymi oszczędnościami energii, którą w innym przypadku musielibyśmy zużytkować na klimatyzację czy elektryczne wiatraki.

Wróćmy jednak na chwilę do potencjalnych oszczędności – oczywiście będą one uzależnione od tego, jak duży jest nasz dom, jaką powierzchnię ścian zajmują okna, a nawet od tego, jak bardzo nasłonecznione są pomieszczenia. Jednak znając współczynnik przepuszczalności zarówno rolet, jak i okien możemy bez większego problemu samodzielnie przeprowadzić podstawowe obliczenia. Informacje na temat współczynnika przenikania ciepła zarówno rolet, jak i okien (Uw) bez problemu znajdziemy na stronie producenta.