przesłony okienne

Jak dobrać kolor rolet wewnętrznych do pomieszczenia?

Przeciwnicy rolet twierdzą, że są one bezosobowe i odbierają wnętrzu przytulną atmosferę. Czy to prawda? Oczywiście, że nie! Czasy, kiedy na rynku można było znaleźć jedynie plastikowe żaluzje, które nie były ani ładne, ani specjalnie funkcjonalne, dawno już odeszły w zapomnienie. Nowoczesne rolety wewnętrzne dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale również formach!

W sklepach możemy znaleźć dekoracyjne rolety rzymskie, romantyczne rolety weneckie, praktyczne i oryginalne rolety typu dzień-noc oraz kolorowe i wesołe rolety tworzone z myślą o najmłodszych. Zwolennicy stylu rustykalnego i kolonialnego z pewnością pokochają drewniane żaluzje oraz rolety wykonane z naturalnych materiałów jak na przykład surowy len.

Podsumowując – każda osoba, która rozważa rolety jako alternatywę dla tradycyjnych zasłon i firanek, z pewnością znajdzie coś dla siebie! Przy wielości opcji roblemem może jednak okazać się… Ostateczny wybór.

Dobieramy rolety wewnętrzne do charakteru pomieszczenia

Jak nietrudno się domyślić, nie ma jednej uniwersalnej metody wyboru. Istnieje jednak kilka zasad, którymi warto się kierować, kiedy szukamy rolet idealnych. Jedną z nich jest zasada kontrastu. Jeżeli nasze pomieszczenie jest jasne i chłodne, istnieją spore szanse, że rolety wewnętrzne w ciepłych i nasyconych barwach ożywią je i sprawią, że będzie wyglądało bardziej przytulnie. Ta zasada zadziała również w drugą stronę – w szalonym i kolorowym salonie rolety w neutralnym, stonowanym odcieniu dodadzą całości stylu i sprawią, że całość będzie zachwycała pewną eklektyczną elegancją, a nie odstraszała pomieszaniem wzorów i odcieni. Jeżeli interesują nas kolorowe rolety, ale mamy problemy z dobieraniem barw, z pewnością przypadną nam do gustu dostępne w Internecie wzorniki z zestawieniami pasujących do siebie odcieni.

Kolor rolet a rodzaj pomieszczenia

Dopasowanie rolety do koloru ścian, podłogi i mebli to nie wszystko. Rolety powinniśmy dopasować również do rodzaju pomieszczenia. Przykładowo w sypialni najlepiej sprawdzą się rolety w pastelowych, naturalnych odcieniach. Warto pamiętać, że intensywne barwy działają na nasz organizm pobudzająco, przez co na przykład osłona okien w kolorze nasyconego karmazynu czy intensywnej fuksji może negatywnie wpłynąć na jakość naszego nocnego wypoczynku. W domowej pracowni lub bibliotece doskonale sprawdzą się rolety typu dzień noc, dzięki którym możemy regulować stopień nasłonecznienia pomieszczenia, co zdecydowanie uprzyjemni nam pracę lub lekturę. Z kolei w kuchni i łazience bardziej niż na kolor, lepiej zwrócić uwagę na rodzaj rolet – warto sięgać po te wykonane z plamoodpornego i łatwego w czyszczeniu materiału.

Jak widać, żeby dobrać kolor rolet wewnętrznych do pomieszczenia, nie trzeba od razu zatrudniać dekoratora wnętrz. Przy drobnej pomocy wzorników barw dostępnych online oraz zachowaniu zdrowego rozsądku z pewnością stworzymy piękne, funkcjonalne i kolorystycznie harmonijne wnętrze.